7355
post-template-default,single,single-post,postid-7355,single-format-standard,elision-core-1.0.9,ajax_fade,page_not_loaded,qode-theme-ver-4.3,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Title Image

Atrakcje Górnego Śląska

zamek w Będzinie
  |   Okolica   |   Brak komentarzy

Świętochłowice – co warto zwiedzić?

Świętochłowice to dawne miasto przemysłowe. Najważniejszą dziedziną gospodarki w poprzednim wieku było górnictwo. Obecnie turyści mogą podziwiać pozostałości po kopalniach, np. Wieże Kopalni Węgla Kamiennego Polska, które wybudowano w latach 1884-1908. Kopalnia została zamknięta w 1995 roku. Od tamtej pory, aż do 2015 roku, wieże niszczały. Obecnie budowle są wyremontowane oraz pięknie podświetlone. Jeden z obiektów jest udostępniony dla zwiedzających. Turyści mają szansę wjechać na sam szczyt i podziwiać widok na okoliczne miasta. W 2017 wieże zostały wpisane do rejestru Szlaku Zabytków Techniki. Na terenie, na którym znajdują się budowle, otworzono ścieżkę dydaktyczną prezentującą dawne kopalnie oraz inne przemysłowe obiekty.

Ważne miejsce przedstawiające historię regionu z początku XX wieku to Muzeum Powstań Śląskich. Placówka rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Na siedzibę muzeum wybrano zabytkowy budynek z 1907 roku. Miłośnicy historii mogą przenieść się w okres walk niepodległościowych za pomocą multimedialnych prezentacji oraz filmów. Dla turystów przygotowano dwie stałe wystawy: Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały oraz Śląsk – droga do Niepodległej.

W centrum miasta znajduje się kilka ciekawych obiektów. Są to przede wszystkim familoki z przełomu XIX i XX wieku, czyli wielorodzinne budynki przeznaczone dla pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodzin. Przy ulicy Katowickiej znajduje się wieża ciśnień z 1904 roku, a nieopodal został wybudowany ceglany Kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ta neogotycka świątynia powstała w 1891 roku.

Zamki na Górnym Śląsku

Górny Śląsk to region słynący z zamków. Jednym z nich jest Zamek w Będzinie. Historia fortyfikacji będzińskiej sięga IX wieku. Przez stulecia zamek był wielokrotnie niszczony i remontowany. Budowla, którą dzisiaj mogą podziwiać turyści, to wynik przebudowy w 1834 roku oraz prac renowacyjnych przeprowadzonych w 1956 roku. Mieści się w niej Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dawnej broni białej oraz miotającej.

Do ciekawych obiektów należy również Zamek Ogrodzieniec. Budowla czasy świetności ma już za sobą. Obecnie turyści mogą podziwiać ruiny, które i tak zapierają dech w piersiach. Dodatkową atrakcją są imprezy tematyczne, np. noc z duchami, pokazy walk rycerskich czy rekonstrukcja staropolskich biesiad.

Zwiedzanie kopalni

Dla wielu osób zabytkowe kopalnie stanowią wspaniałą atrakcję. Turyści często odwiedzają Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Zwiedzający mają szansę zapoznać się z urządzeniami, jakie były wykorzystywane przez górników na przełomie XIX i XX wieku do wydobywania surowca.

Drugim ciekawym obiektem jest Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Podziemna trasa turystyczna to podróż przez obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejszy punkt programu to przepływ łodziami między dwoma przystaniami przy szybach o nazwach Szczęść Boże i Żmija.

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz